CD70 DVD90 wymiana lasera

Wymiana lasera DVD90 / CD70- SF-C20

Witam,

Od pewnego czasu mam problem z odtwarzaniem mp3 w moim DVD90 – pomimo używania dobrych płyt. Invalid CD, CD Error i tym podobne kwiatki. Na początku myślałem żeby wyczyścić laser, ale gdy zobaczyłem, że koszt nowego to $4 u Chińczyka, nie zastanawiałem się długo i zamówiłem cały moduł SF-C20. Standardowo po 3 tygodniach był u mnie i mogłem wreszcie zabrać się za jego wymianę.

 

Demontaż radia

Najpierw, naturalnie, wyciągamy radio z auta. Można to zrobić gwoździami, ale ja w gratisie do kabla AUX dostałem wyjmaki, więc ich użyłem – wkładamy je do końca i wyciągamy radio:
DVD90 CD70 wymiana lasera

Na poniższym zdjęciu widać, że wyjmaki wchodząc w otwory „odginają” zapadki blokady, umożliwiając wyjęcie radia:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Odłączamy kable (począwszy od głównej wtyczki) i zabieram sprzęt do domu. Przy odłączaniu kabli antenowych, zwróćcie uwagę na czarne, plastikowe zapadki, żeby ich nie wyłamać.

 

Rozkręcanie radia i wymiana lasera

W DVD90 napęd CD jest na dole, więc w przeciwieństwie do CD70 zaczynamy rozbiórkę od zdjęcia dolnej pokrywy podważając zaczepy klapy małym śrubokrętem:
CD70 DVD90 wymiana lasera  CD70 DVD90 wymiana lasera

Po tym zabiegu, mamy napęd na widoku:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Trzyma się on na 4rech wkrętach, dwa widać na zdjęciu powyżej, a dwa są miedzy panelem a metalową obudową. Jak ktoś zwinny i ma chińskie paluszki, może kombinować z odkręcaniem śruby bez zdejmowania panelu, ja nie dałem rady i go zdjąłem. Najpierw odkręcamy zapadki blokujące radio przed wyjęciem z obu stron:
CD70 DVD90 wymiana lasera  CD70 DVD90 wymiana lasera

Następnie delikatnie podważamy zatrzaski trzymające panel.
CD70 DVD90 wymiana lasera

Jeden po drugim, jednocześnie delikatni odciągając panel od metalowej obudowy, by po chwili panel był już zdemontowany:
CD70 DVD90 wymiana lasera  

Teraz możemy wygodnie odkręcić śruby mocujące napęd. Poniżej, wspomniane dwie schowane pod panelem:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Kiedy napęd mamy poluzowany, odkręcamy płytkę z elektroniką (2x T10) i delikatnie ją unosimy:
Wymiana lasera DVD90 CD70

Odwijamy ją i delikatnie odpinamy dwie taśmy i jeden przewód:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Dla tych, którzy mają pierwszy kontakt z tego typu złączem, najpierw należy odciągnąć zawleczkę z zapięcia (to brązowe) w stronę taśmy. Najlepiej zrobić to palcami, by jej nie uszkodzić – ewentualnie delikatnie pęsetą. Dopiero potem wyciągamy taśmę z gniazda. W sumie często po odciągnięciu zawleczki, taśma sama wypada.

Teraz możemy wyciągnąć obudowę napędu z radia. Odkręcamy dwie śruby(2x T6) mocujące blaszkę zasłaniającą laser i delikatnie ją wywijamy, by nie uszkodzić niedawno odpiętych taśm i kabelka:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Jest i laser:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Teraz, odkręcamy metalową blaszkę(T6) (widoczna na zdjęciu powyżej), po czym delikatnie podważamy pręcik po którym porusza się laser i go ściągamy:
CD70 DVD90 wymiana lasera  CD70 DVD90 wymiana lasera

Teraz możemy od niego odkręcić biały plastik:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Ja „zabrałem” trochę smaru z prowadnicy starego i nałożyłem go w ślizgi nowego:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Odpinamy od starego modułu taśmę, i wczepiamy ją do nowego:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Porównanie nowego i starego:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Teraz wkładamy nowy moduł jak na zdjęciu poniżej (biały plastik i blaszkę najlepiej założyć już na zamontowanym module:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Dociskamy metalowy pręcik i montujemy plastik i blaszkę:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Mała uwaga, dla wygody można pokręcić ślimakiem, by ustawić moduł w żądanej i wygodnej pozycji. (bez obaw jak po podłączeniu radia moduł ustawi się w pozycji domyślnej:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Na koniec, odlutowywujemy i odsysamy cynową kulkę, zabezpieczającą moduł przed ładunkiem elektrycznym:
CD70 DVD90 wymiana lasera   CD70 DVD90 wymiana lasera

Teraz odwiniętą blaszkę osłaniającą laser wkładamy na swoje miejsce, uważając by trafić gumowymi amortyzatorami w wystające trzpienie:
CD70 DVD90 wymiana lasera

Ostrożnie i dokładnie podłączamy taśmy do płytki i całość składamy w odwrotnej kolejności zwracając szczególną uwagę na wszystkie taśmy. Muszą być one dobrze i równo zapięte!            CD70 DVD90 wymiana lasera

Gotowe, idziemy z radiem do auta, podłączamy wszystkie kable (główna wtyczka jako ostatnia) lekko wsuwamy radio do kieszenie i odpalamy. Sugeruję nie dosuwać radia do końca, bo w razie W, będzie łatwiej je wyjąć 🙂

U mnie podziałało, czyta płyty żwawiej i „łyka” te, których wcześniej nie chciał 😉

pozdrawiam,
themarvin

18 komentarzy

  1. Dziś, idąc krok po kroku za instrukcją themarvin’a, wymieniłem laser i udało się – płyty śmigają jak wariatki. Bardzo dziękuję za ten tutorial.

    Z poważaniem,

    Robert

    1. Hej,
      W sekcji odpowiedzialnej za odczyt muzyki oba te modele mają dokładnie takie same moduły do odczytu płyty CD – DVD90 nie potrafi odczytać muzyki z DVD.
      DVD90 różni się tylko tym, że sekcja Nawigacji ma czytnik map na płyty DVD, a CD70 na płyty CD.
      Odczyt muzyki w obu modelach odbywa się z płyt CD – zmiana lasera nic tu nie da 😉

      pozdrawiam

  2. Super poradnik. Naprawdę wszystko szczegółowo opisane oraz bardzo dobrej jakości zdjęcia. Uzdrowiłem dzięki temu Opel CD30 ( Delphi Grundig ) oraz Opel CD30 MP3 ( Delphi Grundig ). Koszt 60zł za dwa lasery, wazelina techniczna ( do prowadnic oraz ślimaka i zębatki ) 6zł oraz wyjmaki do radia 11zł ( wyjmaki to jakaś porażka, u mnie tylko odchylały te zabezpieczenia, ale nie zahaczały się o nie i musiałem ciągnąć obydwa radia za potencjometr od głośności ).

    Dwie rzeczy na które trzeba uważać. Biały plastik przy laserze potrafi pęknąć, więc tak jak jest opisane w poradniku, najlepiej wyciągnąć trzpień metalowy z jednej strony, później z drugiej i wyjąć laser z plastikiem i dopiero wtedy rozkręcić obie części.

    Druga rzecz, to ta śrubka, którą przykręcamy laser do białego plastiku, potrafi bardzo łatwo się przekręcić, więc trzeba delikatnie ją zakręcić, z czuciem, żeby nie przekręcić gwintu.

      1. Ooo, fajnie że się pan odezwał. Długo się zastanawiałem nad kupnem używanego radia z Allegro, bądź reanimację moich radii. U mnie laser już prawie nie czytał, ale obawiałem się, że jak kupię niby sprawne radio od kogoś, to za pół roku znowu może być ten sam problem. Moje obawy wiązały się z tym, że nie bardzo wiedziałem czy sobie poradzę z wymianą. Po przeczytaniu tego poradnika oraz obejrzeniu zdjęć stwierdziłem, że chyba jednak dam radę. No i dałem 😀

        Jedna uwaga co do CD30 i CD30 MP3. W CD70 mechanizm lasera jest u góry, wystarczy zdjąć górną pokrywę. W moich radiach, mechanizm jest na dole i jak rozebrałem radio to już zwątpiłem czy uda mi się dostać do mechanizmu. Ale chwila główkowania i udało mi się. Otóż w CD30 oraz w wersji z MP3 należy odkręcić wszystkie możliwe boczne śrubki na Torx i jedną z tyłu oraz odkręcić panel przedni ( ten plastik z przyciskami oraz pokrętłem głośności ) trzymający się na dwóch śrubkach Torx oraz wyhaczyć czarny element i wypchnąć panel. Wtedy cała płyta główna razem z mechanizmem CD jest łatwa do wyjęcia z obudowy ( można sobie złapać za czarną kostkę z tyłu i unosić do góry płytę główną przechylając raz w lewo, raz w prawo, do przodu i do tyłu ). Reszta już wygląda jak w CD70 ( oczywiście po obróceniu płyty z mechanizmem do góry nogami ).

        Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie radia CD30 Delphi Grundig. Na naklejce nie mam opisanych pinów AUX, ale fizycznie są one wyprowadzone w kostce radia i wlutowane w płytę główną ( w innych radiach oprócz braku napisów AUX na naklejce nie ma też pinów od AUX ). Czy po dokupieniu kabla AUX oraz odblokowaniu opcji AUX op-com’em, będę mógł używać tych wejść, czy jednak jest to jakoś programowo zablokowane w radiu?

        Drugie pytanie dotyczy op-com’a. Podobno niektóre starsze wersje są lepsze niż nowsze wersje ( z nowszym firmware ). Czy wie pan jaką wersję op-com’a kupić żeby mieć jak najmniej problemów? Może zna pan jakiś link do sprawdzonego op-com na aliexpress?

        1. Witam ponownie!
          Z tymi CD30 to bywało różnie, najszybsza opcją jest podpiąć kabel i sprawdzić, inna drogą jest aktywacja interfejsem AUX i przełączenie radia na nie. Jak z głośników będzie słyszalne „pykanie” – niestety, radio nie ma elektroniki do AUX.
          Co do op-com – niestety, nie pomogę…

  3. Witam. Zrobiłem wszystko po kolei, już dwa razy rozkręcałem wszystko i składałem, no i tak jak u Pana wyżej od razu po wrzuceniu byle jakiej płytki do radia, pokazuje się komunikat „Invalid CD” Tą kuleczkę też zdrapałem… Próbowałem dociskać wszystkie taśmy i nic… Co mogłem zrobić nie tak?

    1. Hej Wojtek,
      najpewniej trafiłeś na wadliwy laser – raz mi się zdarzyło, że nowy nie działał. I nie wiem czy ja jakoś go uszkodziłem, czy po prostu kupiłem już niesprawny…
      W każdym razie, użyłem innego i problemu już nie miałem (o ile dobrze pamiętam ten uszkodzony był w szaro-żółtym pudełeczku).

    1. Hej,
      Właśnie zerkałem na allegro, i widzę że wciąż jest w sprzedaży ten który mam ja – wpisz w szukajkę: „CD70 laser”. Myślę, ze jak kupowałbym go teraz poszukałbym oryginału gdzieś u Chińczyka na Aliexpress

    2. A jeśli chodzi o laser do napędu DVD – nie mam zielonego pojęcia. Jak masz go na stole, poszukaj jego oznaczeń w google – może po nitce do kłębka trafisz na jakiś sklep, albo… Aliexpress 🙂

  4. Trzy lata temu wymieniłem laser, wszystko poszło sprawnie. Tyle że od tamtego czasu nadszedł czas na kolejna wymianę, i tym razem pojawił się problem. Niby wszystko się udało ale po podłączeniu radia nie da się wsadzić płyty do niego. Co może być problemem? Jakiś mechanizm czy któraś z taśm? Pomoże ktoś?

    1. Hej, a czy przy próbie wsadzenia płyty słychać pracę silniczka? jeśli tak, najprawdopodobniej nie zamontowałeś napędu poprawnie i otwór w obudowie nie zgrywa się z tym w kasecie napędu. Natomiast jeśli nie słychać żadnego dźwięku przy próbie wepchania płyty, upewnij się, że podłączyłeś wszystkie tasiemki i kabelki 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *