CTEK MXS 5.0 dodanie multimetra pomiar pradu

CTEK MXS 5.0 dodanie multimetra

Witam,

Odkąd kupiłem ładowarkę CTEK MXS 5.0 brakowało mi jednego – informacji o prądzie i napięciu ładowania. Ładowarka sama  w sobie jest fenomenalna, uratowałem nią już 3 akumulatory, a do pełni szczęścia postanowiłem wreszcie dodać do niej miernik. Oprócz wspomnianych wcześniej wartości, chciałem mieć dane ile energii udało się wtłoczyć do akumulatora i jaki był czas od rozpoczęcia ładowania. Któregoś wieczora zasiadłem do aliexpress’a i zacząłem szukać spełniającego moje kryteria miernika. I udało się! Za 33złote był mój! Oto i on:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika

Po miesiącu oczekiwań, był u mnie – mogłem rozpocząć pracę.

 

Otwieranie CTEK MXS 5.0

Wcześniejsze wersje ładowarki były na cztery śruby, moja natomiast była sklejona, więc o prostym otwarciu nie było mowy. Plastik obudowy jest gruby i bardzo wysokiej jakości, więc nóż do tapet nie dał rady. Musiałem sięgnąć po większy kaliber: palnik Dremel Versatip z końcówką do cięcia:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-dremel-versatip  ctek-mxs-5-dodanie-miernika-dremel-versatip-2

Rozgrzałem go dość dobrze i zacząłem ciąć. Obudowa dość mocno ucierpiała, ale udało się ją otworzyć 😀ctek-mxs-5-dodanie-miernika-ciecie  ctek-mxs-5-dodanie-miernika-ciecie-2

Niestety, nie mam zdjęć obudowy ze środka, ale zamiast tego – to co tygryski lubią najbardziej, bebeszki:ctek-mxs-5-dodanie-miernika-mxs-5-0-inside  ctek-mxs-5-dodanie-miernika-mxs-5-0-inside-2

 

Przygotowanie miernika

Miernik przychodzi w małym pudełeczku wraz z instrukcją obsługi:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-instrukcja

Niestety, posiada grubą dwustronną taśmę miedzy płytką a wyświetlaczem, więc przeróbkę rozpocząłem od wyjęcia elektroniki z obudowy i usunięcia taśmy:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-elektronika-2  ctek-mxs-5-dodanie-miernika-elektronika

By oszczędzić miejsca, wylutowałem oryginalne złącza, a przewody przylutowałem na stałe:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-elektronika-3

Miernik gotowy.

 

Przygotowanie obudowy

Następnie, wybrałem miejsca dla wyświetlacza. Wyciąłem okienko palnikiem, krawędzie zeszlifowałem frezem:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-otwor-na-wyswietlacz

i tu moja rada. Wygląda to paskudnie i jak bym to robił teraz, palnikiem naciąłbym tylko mały otwór, resztę wybrałbym frezem…
a dwa, miejsce nie jest optymalne, gdyż ekran wypada nad największym elementem na płytce CTEK’a. Powoduje to, ze do pełnego, oryginalnego zamknięcia brakuje 1mm – polecam przesunąć wyświetlacz jeszcze dalej w prawo.

 

Montaż miernika

W pierwszej kolejności dopasowałem wyświetlacz:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-otwor-na-wyswietlacz-2

oraz wyciąłem okienko w naklejce:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-naklejka
kolejna uwaga – naklejkę polecam ściągnąć w pierwszej kolejności (uprzednio delikatnie podgrzewając), ja tego nie zrobiłem w obawie, że nie uda mi się jej równo przykleić. Teraz żałuję, bo w czasie przecinania obudowy, wylatujące gorące gazy z palnika punktowo przygrzały naklejkę, powodując paskudne błyszczące plamy 🙁

Następnie chwilowo przyczepiłem płytkę taśmą, by mi nie uciekała podczas prowadzenia przewodów – finalnie usunąłem taśmę, bo sama płytka ładowarki wszystko mocno przyciskała, usztywniając wszystko.
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-uklad-dol

Przewody połączyłem zgodnie ze schematem:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-schemat

Poniżej połączenie z płytką:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-ulozenie-kabli

Wszystko wstępnie poskładałem i zamknąłem obudowę – jeszcze nie klejąc, by zobaczyć czy wszystko działa:
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-pomiar-pradu

 

Pomiary

Ku mojemu zdziwieniu – jest całkiem dokładnie!
Chodź wciąż nie mogę wyczuć jak Kitajce zaokrąglają. Najpierw myślałem, ze matematycznie, ale później zaobserwowałem, ze miernik pokazywał 12.1, a ładowarka już 13. W sumie to do tej pory nie wiem 😀
ctek-mxs-5-dodanie-miernika-vs-miernik-2 ctek-mxs-5-dodanie-miernika-vs-miernik

Prąd również mierzy bardzo dobrze, wpinając miernik w szereg z akumulatorem, wiedziałem że odczyty były podobne, różnica nie była większa niż 0.02A, więc rewelacja.

 

Słowo końcowe

Muszę powiedzieć, że przeróbka mnie bardzo cieszy. Długo kazałem sobie na nią czekać. Nie jestem zadowolony ze sposobu otwierania obudowy. Cięcie znacznie ją poharatało i ponowne zasklepienie jej by nie było większego śladu, niestety jest niemożliwe :(. Pewnie zdecydowałbym się na zamontowanie miernika na kablu, ale nie ukrywam, ze bardzo interesowało mnie co jest w środku ładowarki 😀
Na chwilę obecną zakleiłem 2/3 obudowy, by monitorować czy wszystko jest w porządku. Jeśli naładuję kilka akumulatorów i wszystko nadal będzie działać, dokleję resztę, wszystko ładnie zeszlifuję i polakieruję na nowo. Wtedy dopiero będę zadowolony z wyglądu.

Poniżej zamieszczam film z działania:

 

pozdrawiam,
themarvin

11 komentarzy

  1. Czy nie ma innej opcji otwarcia tej ładowarki, jak tylko poprzez destrukcje obudowy? Mam taką samą i ostatnio padł mi przycisk mode, myśle jak się do niego dostać? A modernizacja Twojego Cteka bardzo ciekawa. Pozdrawiam

    1. Witaj Miro,

      niestety. Tak jak pisałem po zdjęciach w internecie widziałem, ze starsze modele skręcony były na śruby. Mój chyba pochodzi z nowszej generacji i jest zgrzewany.
      Teraz po otwarciu mogę śmiało powiedzieć, ze brutalna metoda to jedyne wyjście. Może wymyślisz coś bardziej estetycznego, ja niestety nie dałem rady niczym mi znanym – strasznie twardy plastik.

      a co do przycisku, to zwykły switch, żadne udziwnienia. więc jak już zdecydujesz się otworzyć obudowę, wymiana nie powinna być problematyczna.

      pozdro!

    2. Mi też padł guzik mode i też muszę przecinać obudowę, celem naprawy. Wykonane jak chińszczyzna za dawnych czasów, jak jednorazówka …

  2. Witam
    Szkoda ciac ladowarki. Nie lubie takich rzeczy… Pomysl z miernikiem SUPER.
    Czy daloby sie taki miernik przerobic aby byl na osobnym kablu? np na szybkozlaczce. Lub po porstu na kablu?

    1. No jasne,
      Pamiętaj tylko, że miernik prądu musi być wpięty szeregowo!
      więc trzeba ciąć kable (zawsze to łatwiej niż rozpruwać obudowę :D). Jak chcesz to zrobić modułowo najlepiej byłoby zdobyć takie złączki jak są oryginalnie(czarno-pomarańczowa), ale chyba to mało wykonalne.
      Więc zastąp je czymś w rodzaju „złącze hermetyczne 2 pin”.
      Wtedy możesz podpinać miernik kiedy potrzebujesz!

      pozdro,
      themarvin

  3. Witam,
    fajny pomysł z tym miernikiem, tylko szkoda mi tej obudowy… Aby nie ciąć oryginalnych kabli można też dokupić dodatkowe klemy jako akcesorium (z oryg. pomarańczową wtyczką). Jak kiedyś chiński miernik „walnie” to wystarczy odpiąć wtyczkę i podmienić kable 🙂

    1. Heh, a myślisz, ze taka nie była moja pierwsza myśl? 😀
      jednak chęć poznania co jest w środku wygrała, no i oczywiście w moich planach miało to wyjść estetyczniej…

      BTW, po kilku miesiącach wciąż działa idealnie, jestem zadowolony!

  4. Aby nie utracić gwarancji i niepotrzebnie rozwalać cteka wystarczy:
    1. Kupić najtańsze szybkozłącza (kabel + wtyczka) od cteka
    2. Na kostce przeciąć kabel, podłączyć do miernika, oraz resztę kabla (+ ewentualnie dokupić krokodylki gdyby była wersja z oczkami).
    3. Przymocować/przykleić tester do kostki (każdy znajdzie sposób)

    1. Mi jeszcze nigdy. Według instrukcji, wychodzi na to, że musiałbyś zostawić ładowarkę podłączoną do naładowanego akumulatora na 10 dni by przeszedł w tryb „8”.

  5. Da się otworzyć obudowę opalarka w ręku i grzejemy dookoła następnie podważamy najpierw na rogach później dookoła. Podważać można za pomocą szpachelki ewentualnie noża. Trzeba pokombinować. Umnie wysiadł przycisk.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *