ESP8266 NodeMCU Arduino i LUA – wstęp

Witam,

Od dawna, nic nie zainteresowało mnie tak, jak ESP8266.

ESP8266

Podobnie jak arduino zrewolucjonizowało rynek mikro-kontrolerów albo raspberry-pi rynek mikrokomputerów, tak, moim zdaniem, ESP8266 rewolucjonizuje projekty domowe z zakresu IoT. Za niecałe $3 (tak, 3 dolary!) dostajemy płytkę wielkości paczki zapałek, która nie dość, ze ma wbudowane Wi-Fi, to w gratisie dostajemy mikro-kontroler, który otwiera przed nami niezliczone zastosowania układu! Do zagospodarowania mamy między innymi ADC, dwa sprzętowe UART’y, software’owe I2C i SPI oraz PWM, i kilkanaście cyfrowych portów I/O, tryb mikroAmperowego poboru prądu w uśpieniu – imponujące.

 

NodeMCU

Sam układ ESP8266 jest dość mało praktyczny dla majsterkowiczów, dlatego dostępne są płytki rozwojowe, które poza samym układem posiadają komponenty sprawiające, ze zabawa z nim jest banalnie prosta. Mi osobiście najbardziej do gustu przypadła płytka NodeMcu. Poza ESP8266 posiada konwerter USB-RS232, stabilizator napięcia na 3V3, dwa przyciski i diodę – dioda jest najważniejsza! Zawsze! Jednym słowem – wszystko by podpiąć układ do portu USB i zacząć przygodę z IoT!

Programowanie ESP8266 Arduino IDE vs LUA

Zasadniczo programy możemy pisać w dwóch, a w zasadzie trzech językach:
a) Arduino
b) LUA (NodeMCU)
c) uPython

Ja osobiście pisałem w a) i b), c) nie zainteresował mnie na tyle, bym go użył. Arduino chyba zna każdy, więc przedstawiać go nie trzeba. Mniej więcej piszemy nasze programy jak na Arduino UNO i „magicznie” NodeMCU wszystko rozumie. Możemy spokojnie używać bibliotek przygotowanych dla Arduino jak na przykład DHT22, czy AdafruitGFX. Mi natomiast do gustu bardzo przypadł język skryptowy LUA. Do czasu pierwszego projektu na ESP nawet nie wiedziałem o jego istnieniu, a teraz – mogę go śmiało polecić! Do pracy ze zbieraniem danych i wysyłaniem ich na serwer jest idealny! Oczywiście ma minusy języka skryptowego – ale łatwość i czystość kody jest dość przekonująca. Zachęcam każdego z Was do zapoznania się z oboma podejściami, bo w jednych problemach dużo lepiej sprawdzi się LUA, a w innych Arduino IDE.

To chyba na tyle. Moim celem było wstępne zapoznanie Was z układem, nie chciałem przegiąć z opisem a jedynie dać małą zajawkę jak fenomenalne rzeczy można stworzyć za pomocą ESP8266.

Zapraszam do moich kolejnych artykułów z praktycznymi przykładami jak używać ESP:

1. ESP8266 + BME280 – odczyt temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego

pozdro,
mVn.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *