Arduino UNO + CAN-BUS Shield v1.4

Sieć CAN OPEL ASTRA H – CAN-BUS Shield Arduino

Witam,

Dziś postanowiłem opisać mój zestaw jakiego aktualnie używam do połączenia z siecią CAN w mojej Astrze H GTC. Na początek musiałem podjąć decyzję jakiego Hardware’u użyję. Pragnę zaznaczyć, że chciałem „na już” mieć wszystko gotowe i jak najszybciej wpiąć się do sieci Opla i zbierać pakiety. Dlatego musiałem do minimum ograniczyć czas spędzony na budowaniu interfejsu i skupić się tylko na CAN’ie. Stąd wybór mikrokontolera był dla mnie jasny – Atmel, i poczciwa Atmega. W szufladzie był już gotowy przywieziony z mojej wycieczki do Chin moduł Arduino UNO – oczywiście prawilny chiński klon:
Arduino UNO
widoczny jest tu mój zaawansowany mod przy użyciu taśmy izolacyjnej. Dioda Power jest strasznie jasna… 😛

Brakowało mu tylko jakiegoś interfejsu do linii CAN. Tu chwila googlowania wskazała jasno na CAN-BUS Shield. Dokumentacja do niego jest obszerna – łącznie ze schematami do samodzielnego montażu. Ja natomiast skorzystałem z promki na Allegro i zamówiłem gotowy, oryginalny układ za troszkę ponad 40pln, więc praktycznie po kosztach:
CAN-BUS Shield v1.4

Plusem kupienia gotowców na początek, jest eliminacja błędu trawienia, lutowania, projektowania, czy niestykających pól płytce stykowej. W taki sposób, za około 60pln otrzymałem w pełni funkcjonalny zestaw do walki z wymysłami inżynierii Opla 🙂

Oba moduły po zmontowaniu prezentują się następująco:
Arduino UNO + CAN-BUS Shield v1.4

Do tego na szybko skręcone kabelki zakupione do płytki stykowej – idealnie pasują do pinów w gnieździe diagnostycznym:
Arduino UNO + CAN-BUS Shield 2

Do pełni szczęścia brakowało programu by to wszystko napędził. Wiadomo, dokumentacja do CAN-BUS Shield’a aż prosi się o napisanie własnego programu, ale jak pisałem, to później – na razie chciałem możliwie jak najszybciej odczytać cokolwiek – później przyjdzie czas na kodzenie. Jako oprogramowanie (wsad do arduino i soft do laptopa) wybrałem CAN-Sniffer by MartinViljoen.Dokładny opis programu od autora można znaleźć tu: Klik.

Ja osobiście miałem problem z uruchomieniem programu, gdyż brakowało mi pliku: MSCOMM32.OCX Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, brakujący plik należy pobrać z internetu i zarejestrować wg instrukcji z tej strony.

Mając ten zestaw, zaczynamy!

 

pozdro,
themarvin

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *