Philips 85122 vs GE white xensation 4800K 53760 astra h xenon

GE white xensation 4800K – d2s wymiana xenon Astra H

Wprowadzenie

Moje Xenony świeciły bardzo słabo. Zapalając światła przeciwmgłowe widziałem, że świecą jaśniej niż mijania. Nawet mój stary samochód z poczciwymi H4 świecił lepiej niż mój Xenon z AFL.
Początkowo myślałem o regeneracji reflektorów, ale taka przyjemność to koszt około 1000pln za komplet lamp – to dość sporo. Więc na początek spróbowałem wymienić palniki. Nie obiecywałem sobie po tej operacji wiele z uwagi na opinie, że dużo lepszy efekt daje regeneracja lamp.

Na rynku są praktycznie dwie wiodące firmy palników Philips i Osram. Opinie są o nich skrajne, zapewne wynika to z faktu, że spotkać można wiele podróbek. Ja by się ich ustrzec i nie przepłacać za markę wybrałem firmę GE, a dokładnie GE white xensation 4800K 53760 D2S z dopiskiem +20%. Zapłaciłem za nie około 200 pln/komplet.

Wymiana

Żeby wymienić palniki D2s w astrze H, trzeba zdjąć zderzak i wyjąć lampy. Można zrobić to bez całej tej procedury, ale ja nie chciałem kombinować, bo i tak trzeba parę rzeczy pod maską odkręcić i nawet wtedy miejsca jest bardzo mało.

Na filmiku widać jak ściągnąć zderzak. Ja posiłkowałem się tylko nim i nie napotkałem żadnych problemów. Najwięcej kłopotu sprawił mi mocno siedzący grill, tu daję zdjęcie gdzie wpięte są kołki:
Astra H montaz grill
Ja je podważałem dużym śrubokrętem zapierając się o zderzak, jednocześnie podkładając kawałek plastiku między śrubokrętem a zderzakiem, by nic nie porysować.
Zanim odłożymy zderzak na ziemię, warto odpiąć kable od halogenów – reszta może zostać.

Gdy mamy już lampę wymontowaną, odkręcamy trzy śruby typu torx i ściągamy plastikową płytkę chroniącą wnętrze lampy. Przekręcamy przetwornicę w kierunku oznaczonym strzałka (OPEN) na nalepce znamionowej. Przekręcamy do momentu aż przetwornica sama odskoczy i jednocześnie wypnie się z niej kabelek. Palnik wyciągamy luzując dwa druciki (ściskamy je). Palnik wymieniamy w rękawiczkach uważając by bańką niczego nie dotknąć – pod wpływem temperatury ewentualnie zebrany brud paruje, osadzając się na lustrze i soczewce.
Mając wyjęty palnik, warto delikatnie przeczyścić lustro odbłyśnika. Czym? ja delikatnie ścierałem palcem w rękawiczce 😀

Porównanie Philips 85122 vs GE white xensation 4800K 53760

Philips 85122 vs GE WHITE XENSTATION 4800K 53760 2Philips 85122 (lewa) vs GE white xensation 4800K 53760 (prawa)

Po wyjęciu lampy, okazało się, ze do tej pory jeździłem na Philipsach 4300K o oznaczeniu 85122. Efekty po wymianie przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Ilość światła zdecydowanie urosła, barwa świetlna jest bielsza – ale bez przesady – na pewno nie wpada w niebieski, są po prostu białe. Odkrywam system adaptacji Xenonów AFL na nowo 🙂 Na powyższym zdjęciu, nawet w słoneczny dzień widać różnicę!
Gdy jedzie się dziurawą drogą i samochód podskakuje na nierównościach powodując projekcje świateł dalej niż wynika to z poprawnego ustawienia świateł, strumień świetlny z reflektorów zdaje się nie mieć końca, coś fantastycznego. W dodatku jazda na długich to bajka.
Poniżej załączam kilka zdjęć z pracy nowych palników.

porównanie palników:
Philips 85122 vs GE WHITE XENSTATION 4800K 53760

 

Strasznie ciężko jest uchwycić ilość światła i barwę jaką generują palniki. Żeby to dobrze zobrazować postanowiłem wykonać trzy zdjęcia z dokładnie takimi samymi nastawami aparatu: przysłona f/7.1, ogniskowa 18mm, czas naświetlania 13s, ISO-200, niezmienny balans bieli). Pierwsze zdjęcie to światła przeciwmgłowe – zwykłe halogenowe żarówki. Drugie to zdjęcie „krótkich”: światła mijania BiXenony GE, na trzecim widać światła drogowe. Warto nadmienić, że w lampach AFL w Astrze H, światła długie to połączenie BiXenonów(opadająca przysłona) i żarówek H7 (ja mam zwykłe halogenowe).

Światła przeciwmgłowe:
Astra H swiatla przeciwmglowe

Światła mijania – proszę zwrócić uwagę na widoczne odcięcie granicy światła i cienia na drzewach znajdujących się w oddali – około 100m – daje to obraz jak dobrze doświetlone jest teraz pobocze!
GE white xensation 4800K low light beam

Światła długie – jest moc 🙂
GE white xensation 4800K high light beam

I jeszcze zdjęcia z innej scenerii – wykonane telefonem, światła mijania:
GE white xensation 4800K low light beam Astra H

Światła długie:
GE white xensation 4800K high light beam Astra H

Widok lampy AFL z nowym palnikiem i zwykłą żarówką pozycyjną:
Astra H Xenon

Na zdjęciu widać jeszcze odpryski i uszkodzenia szkła reflektora, które w większości udało mi się usunąć polerując je – cały proces opisałem w tym wpisie: Polerowanie lamp Astra H.

pozdrawiam,
themarvin

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *